Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Matematikte bölme işlemi nasıl yapılır?

81,663
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Matematikte bölme işlemi nasıl yapılır?

Matematikte bölme işlemini şu şekilde açıklayabiliriz: Bir sayının diğer sayı içinde kaç kere olduğunu araştırma işlemine bölme işlemi denir. Bu arada şunu da belirtmek gerekir: Bir bölme işlemini yapabilmeniz için çarpım tablosunu ezbere bilmeniz gerekir. 

Böleceğimiz sayıya bölünen sayı denir. Bir de böldüğümüz sayı vardır; bu da bölen olarak geçer. Bir sayıyı böldüğümüz zaman çıkan sayıya da bölüm adı verilir. Bölme işlemi kalanlı olduysa, kalan sayıya da kalan denir. Kalan 0 da olabilir, 1,2,3 gibi sayılar da olabilir. Bunu bir örnekle göstermek gerekirse, 17'yi 5'e bölelim. Bunun için 17'nin içinde 5'in kaç kere olduğunu bilmemiz gerekir. Çarpım tablosunu ezbere bilmeniz gerekir ki, bu işlemi rahatlıkla yapabilin. Çünkü, çarpım tablosunu ezbere bilirsek, tabloya göre 17'ye en yakın sayıyı bilebiliriz. Örneğin, 5'i 3 ile çarptığımızda 15 eder. 4 ile çarparsak ise 20 eder. Geçen sayıyı eliyoruz. Ama biz 5'i değil, 3'ü istiyoruz. 3 kere 5, 15. 15'i yazdık altına. 17'den 15'i çıkardığımızda kalan 2 olur. Buna göre 17'nin 5'e bölümünde bölüm 3, kalan 2'dir. 

Bölme işleminde şunları mutlaka bilmek gerekir:
- Çarpım tablosu
- Bölünen=BölenxBölüm+Kalan ilişkisi.
- Kalan<Bölen ilişkisi (Bir bölme işlemi bittiği zaman, her zaman kalan sayısı bölen sayısından küçük olmalıdır. Kalan, bölenden küçükse bu bölme işlemi bitmiştir ve doğru bir işlemdir)
- Kalan bölümden küçük ise bölen ile bölüm yer değiştirirse kalan değişmez.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat