Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Matematik öğrenme bozukluğu (diskalkuli) nedir?

2,562
kez izlendi
Puan: 1.86 / 5
Detaylı Açıklama

Matematik öğrenme bozukluğu (diskalkuli) nedir?

Diskalkuli orta ya da üst seviyedeki zeka gruplarında görülen algılama farklılığıdır. Duyulara bağlı gelişen, işitsel, görsel ve yönelmeyle ilgili farkındalıkları kapsayan kalıtımsal algılama farklılığı anlamına gelir. 1, 2, 3, 5, 15 ,18. genler aktiftir. Ömür boyu sürer ama öğrenme stratejileriyle engellenebilir.

Dünya nüfusunun yüzde 15'inde diskalkuli görülür. Biogenetik faktörlere bağlı olarak gelişir. Okul öncesi devrede bazı belirtiler gösterebilir. İlk teşhis ise ilkokul 1. sınıfın 2. döneminde kendini gösterir. Çocuk harflerle ve sayılarla karşılaştığı zaman diskalkuli belirtileri ortaya çıkar.

Sayı kavramlarını tanıyamamak, sayılarla miktarlar arasında bağlantı kuramamak, sembollerle karşılaşıldığında dikkat eksikliği oluşması, sayı dizilerini kavrayamamak, Büyük - küçük sayı, az - çok miktarlarını kavrayamamak, 4 işlemde zorlanma en önemli diskalkuli belirtileri arasında yer alır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat