Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Matematik dersine çalışma yolları nelerdir?

2,250
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Matematik dersine çalışma yolları nelerdir?

İlköğretim, 6. Sınıf ve 7. sınıf matematiğini iyi bilmek gerekir. Eğer bu konular bilinmeden lise müfredatı çalışılırsa yapı taşları eksik, konular iyi öğrenilmemiş ve sorular çözülememiş olacaktır. Bundan hareketle matematik dersinde özellikle öğretmenlerden ileri gitmek yanlış olacaktır. 


Konular derslerde iyi dinlenilmeli, mutlaka günü gününe tekrar edilmeli ve tekrarlar yapılmalıdır. Farklı tarzlarda konu anlatımları görmek için farklı kaynaklardan yararlanmak gerekir. Örnek sorulardan, çözümlü örnek kitaplardan ve görüntülü yayınlardan faydalanılabilir. Öncelikle geçmiş yıllarda çıkmış sorular çözülmeli ve iyice çalışılarak konular pekiştirilmelidir. 

Bu soruların çözümleri esnasında sorular çözülemediği takdirde de özellikle branş öğretmenlerine sorulmalıdır. Bu anlamda yanlış uygulanan plan matematikten bizi soğutacaktır. Bu konularla birlikte farklı periyotlarla ayda bir konu tekrarı yapılmalı ve genel tekrarlarla konular pekiştirilmelidir. 

Matematik ile ilgili problemi olanları birkaç sınıfta değerlendirmek mümkündür. Konular anlamıyorum, işlem hataları yapıyorum, matematiğin temel kavramlarını bilemiyorum diyen öğrencilerin matematikte konuları iyi öğrenmeleri ve yeni konuları anlamalarında zorlandıkları olur. 

Zorlanılan konular matematikçilere sorulduğunda şunlar söylenir; rasyonel sayılar, işlemler, üstlü ve köklü sayılar, çarpanlara ayırma ve özleşikler. İyi işlem yeteneğim var fakat konu eksikliklerim var diyen öğrencilerimiz şunu bilmeliler ki bu yeteneklerini yeni konular öğrenerek rahatlıkla pekiştirebilirler. Önce hiç bilmediğiniz konulardan başlamak, az bildiğiniz konuları ise biliyor hale gelmek en önemli husustur. 

Bir konuyu az biliyorum demeden daha iyi çalışarak konuyu pekiştirmeniz gerekir. Sonuç olarak önce eksikliklerimizi giderelim sonra yeni konuları öğrenmeye çalışalım ki o konuları iyi biliyorum fakat işlem hataları yapıyorum demeyelim. Ne kadar fazla konu tekrarı yaparsak ve ne kadar çok konu çalışırsak matematikteki başarımız o kadar artacaktır. 

Bununla birlikte işlem ve konularla alakalı problem yok ancak çok yanlışım çıkıyor diyorsanız, soru çözmekte acele etmemeli, soru çözmeye başlamadan önce mutlaka anlamaya çalışmalı ve soru çözerken dikkatimizi toplamalıyız. 

Matematiği iyi yapmak ve geliştirmek istediğimizde matematik yöntemlerini ve metotlarını daha fazla geliştirmek en önemli hususlardan bir tanesidir. Bununla birlikte zor sorularla mücadele etmek istiyorsanız TÜBİTAK'ın hazırlamış olduğu matematik olimpiyatlarındaki sorularla matematik yeteneğinizi arttırabilir ve bu sayede matematiğe olan ilginizi ve başarınızı arttırabiliriz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat