Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Maş fasulyesi salatası yaparken nelere dikkat edelim?

3,567
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Maş fasulyesi salatası yaparken nelere dikkat edelim?

Maş fasulyesi salatası yaparken özellikle dikkat etmemiz gereken konu maş fasulyesinin kendisi. Maş fasulyesi aslında bir baklagil olmasına rağmen önceden ıslatmaya gerek yoktur. Aralarına bazen taş da karışabildiğinden iyice yıkadıktan ve temizledikten sonra düdüklü tencerede 15-20 dk kadar kaynatıp haşlayabilirsiniz. Haşlarken 1'e 1,5 oranında su koymanız yeterli olacaktır. 

Maş fasulyesi iyi bir protein kaynağıdır. Bu tarifte 1 su bardağına karşılık gelen 200 gr kadar kullandık. Bu, 1 kişilik ölçüsüdür. Yaklaşık 14 gr protein içerir. Özellikle vejetaryen ve veganlar için çok iyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Lif içeriği yüksektir. Hem kolesterolü düşürücü etkisi vardır hem de glisemik indeksi düşük olduğu için diyabetiklerin yemesi için uygundur. Çok faydalı, uzun süre tokluk sağlayan bir besindir. Kan şekerini de yükseltmez.

Yapılan çalışmalar haftada 4 kere baklagil tüketmenin kilo vermeye yüzde 22 oranında katkısı olduğunu gösterir. Bu nedenle baklagilleri, özellikle maş fasulyesini mutlaka mutfağınızda bulundurun.

Salatamızda bunun dışında ıspanak kullandık. Ispanak bizim C, A vitaminleri ile folik asit ve lutein kaynağımızdır. Lif içeriği yüksek olduğundan hem kolesterolü düşürücü etkisi vardır hem de bağırsakların iyi çalışmasına yardımcıdır. Ispanağı pişirmediğimiz için baby ıspanağın tüketimi daha kolay olacaktır. Eğer baby ıspanak bulamazsanız bu salata için mümkün olan en küçük, körpe ıspanakları tercih etmeniz önerilir. 

Bunun dışında salatamızda kırmızı biber kullandık. İyi bir lif kaynağı olan kırmızı biber hem tatlı tadı hem de rengi ile salatalara çok yakışır. Bunun dışında tokluk hissini uzatır. Aynı zamanda rengi de salataya şık bir görünüm verir. 

Salatamızda zeytinyağı kullanma miktarımız çok önemli. Evet, kalp dostudur, çok sağlıklıdır ancak 1 tatlı kaşığı zeytinyağı yaklaşık 45 kalori eder. Bu anlamda 1 porsiyon için bundan fazla kullanmamak gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat