Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mardin nasıl bir şehirdir?

25,416
kez izlendi
Puan: 4.83 / 5
Detaylı Açıklama

Mardin nasıl bir şehirdir?

Mardin, dünyanın en eski 3. şehri olarak tarihe geçmiş çok önemli bir şehir. Mardin şehri Mezopotamya ovasına bakıyor ve yamaç üzerine inşa edilmiş taş binalardan, eski yapılardan oluşuyor. Mardin'de yüzyıllardır pek çok medeniyet bir arada yaşıyor.

Mardin'de dar sokakları abbara adlı geçitler birbirine bağlıyor. Eski Mardin ara sokaklarına arabayla giremiyorsunuz, şehir son derece tarihi bir dokuya sahip. Tüm mağazalar, yeni binalar, modern yerleşim yerleri ise şehrin yeni kısmında yer alıyor.

Mardin'e renk katan en önemli kültür Süryani kültürü. Taş kiliseler, Süryani yemekleri, Süryani şarapları Mardin''de her an karşılaşabileceğiniz Süryani kültürünün temel taşlarını oluşturuyor. Mardin; mimarisi, kültürü, sosyal yaşamı ile son derece etkileyici bir şehir. Eski şehir tarafındaki tüm teraslardan muhteşem Mezopotamya manzarasını izleyebilirsiniz.

Mardin'de kaburga dolması gibi lezzetlerin, Mardin yöresel kebaplarının ve Süryani şaraplarının tadına bakabilir, Darülzafaran, Mor Gabriel gibi manastırları gezebilirsiniz. Bunların yanı sıra pek çok camii, müze ve antik açık hava şehri de Mardin'de sizleri bekliyor olacak.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat