Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Makinelerde CE belgesi nasıl alınır?

1,707
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Makinelerde CE belgesi nasıl alınır?

2006/42/AT makine emniyeti yönetmeliği kapsamında makinanın tanımı, doğrudan insan veya hayvan gücü uygulaması dışındaki bir tahrik sistemi ile donatılmış (hidrolik pnomatik veya elektrik), parça veya kısımlarının en az biri hareketli olan ve belli bir uygulama amacıyla bir araya getirilmiş olan parçalar topluluğu olarak belirtilmiştir. 

Yönetmelikte imalatçının tanımı ise makineyi tasarlayan, imal eden ve kendi ticari unvanı altında  piyasaya arz edilmesi amacıyla makinenin Makine Emniyeti Yönetmeliğine uygunluğundan sorumlu olan gerçek veya tüzel kişiyi, bu şekilde tanımlanan bir imalatçının bulunmadığı durumda ise bu Yönetmelik kapsamındaki makineyi piyasaya arz eden gerçek veya tüzel olarak yapılmıştır. 

Türkiye?de iç pazara ithal edeceğiniz üretim hatları, makineler ithalatçı olarak sizin imalatçı sorumluluğunu ve konumunu almanızı gerektirir.

Makine Emniyeti Yönetmeliği kapsamı dışında olan makine ve teçhizatlar; eğlence parklarında kullanılan özel makineler özel olarak nükleer amaçlar için tasarımlanmış veya hizmete sunulmuş, arızalanma durumunda radyoaktivite yayabilecek makineler, ateşli silahlar dahil olmak üzere her türlü silah, tarım ve orman traktörleri, yarış amaçlı motorlu taşıtlar, hava, su veya demir yolu ağlarındaki ulaştırma vasıtaları, denizde hareket eden tekneler ve üzerine monte edilmiş makineler askeri veya polisiye amaçlar için özel olarak tasarlanmış ve imal edilmiş makineler, laboratuvarlarda araştırma amaçlarına yönelik olarak geçici kullanım için özel olarak tasarlanmış ve imal edilmiş makineler, maden kuyusu asansörleri, sanatsal gösterilerde sanatçıyı taşımayı amaçlayan makineler, evlerde kullanılması amaçlanan ev aletleri, ses ve video cihazları, bilgi teknolojisi cihazları, tipik büro makineleri, alçak gerilim şalter ve kumanda panoları ve elektrik motorları, yüksek gerilimli elektrikli teçhizatın şalter ve kumanda düzenleri ile trafo tipleridir.

İmalatçı; makinesinin yönetmelik kapsamında olduğuna kanaat getirdiğinde, yönetmeliğin EK4 kısmında (piyasada riskli grup makineler olarak adlandırılan) sınıfa girip girmediğini kontrol etmelidir.

Türkiye'de üretimi yapılan makine gruplarına göre, EK4 kapsamına giren ürünler genel olarak,  manuel yükleme boşaltma özelliğine sahip, ahşap işleme tezgahları ve presler, taşıt servis liftleri, merdivenli itfaiye araçları, 3 metreden yüksek çalışan sepetli iş  platformları, cephe asansörleri, plastik ve kauçuk enjeksiyon tezgahları, el ile yüklemeli, evsel atıkların toplanması için kullanılan, sıkıştırma mekanizmalı çöp kamyonlarıdır. Detaylı  EK4 kapsamını makine emniyeti yönetmeliğinden incelenebilir. 

İmalatçı makineyi piyasaya arz etmeden önce;
Yönetmelikte  yer alan ilgili temel sağlık ve güvenlik kurallarını sağlamak
Teknik dosyayı hazırlamak,
AT Uygunluk Beyanını makineye uygun olarak hazırlamak,
"CE" uygunluk işaretini makineye iliştirmek zorundadır.
Eğer makine yönetmeliğin EK4 kapsamında ise uygunluk değerlendirme için 3 farklı yöntem  mevcuttur.

Birincisi AT tip incelemesidir. 

Onaylanmış kuruluşun, Ek4'te belirtilen makinenin bir örneğinin makine emniyeti yönetmeliğin temel gereklerini karşıladığını onayladığı ve belgelediği işlemdir. 

Bu yöntemde onaylanmış kuruluş
Teknik dosyayı inceler.
Tipin teknik dosyaya uygun olarak imal edilmiş olup olmadığını gerekli muayene, ölçme ve deneyler  kontrol eder.
Eğer yönetmeliğin hükümlerini yerine getiriyorsa, onaylanmış kuruluş başvuru sahibi için bir AT tip inceleme belgesi düzenler.  

İkincisi makinelerin imalatında yapılan iç kontrollerle uygunluğun değerlendirilmesidir. 

Bu yöntemde tüm süreç imalatçının sorumluluğundadır. İmalatçının söz konusu makinenin bu yönetmeliğin ilgili gerekliliklerini yerine getirmesini güvenceye aldığı ve beyan ettiği işlemdir. 

Bahse konu makinenin her bir tipi için imalatçı teknik dosyayı düzenlemelidir. İmalatçı, imalat sürecinin, belirtilen teknik dosyayla ve bu yönetmeliğin gereklilikleriyle imal edilmiş makinenin uygunluğunu sağlamak için gerekli olan bütün muayene, ölçme ve deneyleri yapmak ve tedbirleri almak zorundadır.

Üçüncüsü tam kalite güvencesidir. (Modül H) 

Modül H olarak adlandırılan bu yöntemde EK4'te belirtilen tam kalite güvence sistemi kullanılarak imal edilen makinelerin uygunluk değerlendirmesini ve bir onaylanmış kuruluşun kalite sistemini değerlendirme, onaylama ve uygulamasını gözlemleme işlemlerini tanımlar. İmalatçı tasarım, üretim, son muayene ve deneyler için,  onaylanmış bir kalite sistemi yürütmeli ve gözetime tabi olmalıdır. Kalite sistemi, makinenin bu Yönetmelik hükümlerine uygunluğunu sağlamalıdır. İmalatçı tarafından uygulanan bütün temel esaslar, gereklilikler ve şartların; önlemler, işlemler ve yazılı talimatlar biçiminde sistematik ve düzenli bir şekilde dokümante edilmesi gereklidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat