Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Makinelerde CE belgesi için yapılan testler nelerdir?

1,883
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Makinelerde CE belgesi için yapılan testler nelerdir?

CE uygunluk değerlendirme testleri Avrupa birliği teknik komisyonu tarafından yayınlanan direktif ve bu direktiflere bağlı harmonize standartlar referans alınarak yapılmaktadır. Teknik komisyon tarafından yayımlanmış ve yürürlükte olan 33 yönetmelik vardır. Bu direktiflerden 2006/42/AT Makina Emniyeti Yönetmeliği yüzden fazla harmonize standart içerip, bu standartlar A, B ve C tipi olmak üzere üç genel kategoride toplanmaktadır.

C tipi standartlar ürüne özgü standartlar olup, ürün ile ilgili tüm testler tek bir standart baz alınarak gerçekleştirilmektedir. Örneğin EN 280, üç metreden yukarıya yükseltilebilen seyyar iş platformları için uygulanan tip standardı olup ürünün CE işaretlemesi ile ilgili tüm testler için bu standart referans alınır. Bu standart içeriğindeki en önemli testler ise platformun beyan yükü üzerindeki kapasite ile yüklenerek en kötü çalışma pozisyonunda yapılan dinamik ve statik yük testleridir.

B tipi standartlar ise makinaların genel risk gruplarına göre sınıflandırılmış olunup, tip standardı olmayan makinaların tüm özellikleri göz önünde bulundurularak belirlenen birden fazla standartdan yararlanılıp testleri gerçekleştirilmektedir. Bu standartların en sık olarak kullanılanlarından başlıcaları şunlardır.

EN 60204-1 Makinelerin elektrik donanımı ile ilgili terminal kodlamaları, kablo renkleri, uyarı etiketleri, topraklama sürekliliği, yüksek gerilim testi gibi test içerikleri ve buna benzer bir çok elektriksel veriyi barındıran genel bir standarttır.

EN ISO 12100 Makina tasarımına bağlı risk değerlendirmesinin yapıldığı ve belirlenen risk grubuna göre önlemlerin alınmasına yardımcı olan olmazsa olmaz standartlardandır. Her makine üreticisin üretmiş olduğu yeni ürün ailesi için yapması gereken risk analizi yöntemini bu standart barındırır.
EN ISO 13849-1 kumanda sistemlerinin makinanın tasarımı, operatör müdahale derecesi, çevresel şartlar gibi gibi faktörler göz önünde bulundurularak standart içeriğinde belirtilen kategori sınıfının belirlendiği ve bu sınıfa göre güvenlik kompanentlerinin seçildiği bir standarttır.

EN 13857 ve EN 349 makinelerde riskli bölgelere erişimi mümkün kılmayacak şekilde kol, bacak, parmak mesafelerinin makinaya olan minimum ölçüleri ve bu ölçülerdeki açı aralıklarını belirlemede kullanılan standartlardır.

EN 13850 acil durdurma butonun rengi, konumu, tepkime süresi, bağlantı şekli gibi bilgileri içerir. Burada en önemli durum bu butonun acil durdurma amacı dışında kullanılmaması ve sistemin tekrar aktif konuma gelmesi için butonun eski haline getirilip sistemin resetlenmesi gerektiğidir.
EN ISO 4414 ve EN ISO 4413 makine üzerinde kullanılan pnömatik, hidrolik akışkan sistemlerinin tasarımı ve güvenliği ile ilgili kuralları içeren bir diğer standartlar dizisidir.

Bu direktif veya diğer direktiflerin kapsamında benzer bir çok standart teknolojideki gelişmelere ayak uyduracak şekilde revizyona uğramakta veya yeni standartlar direktiflerin kapsamlarında yerlerini almaktadır.

Tüm bu direktif ve standartların güncelliğini Avrupa Birliği komisyonunun sitesinden takip edebilir ve ülkelerin standartizasyon kuruluşlarının web sitelerinden satın alınabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat