Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Makineler için deklarasyon (uygunluk beyanı) nasıl hazırlanır?

2,471
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Makineler için deklarasyon (uygunluk beyanı) nasıl hazırlanır?

Piyasaya  arz edilen, yönetmelik kapsamındaki tüm makineler için imalatçı "uygunluk beyanı" piyasada self deklarasyon, üretici deklarasyonu olarak adlandırılan beyanı yayınlamak zorundadır.  

Bu beyan, sadece piyasaya arz edildiği durumdaki makineye aittir ve sonradan ilave edilen aksamı veya son kullanıcı tarafından daha sonra yapılacak işlemleri kapsamadığını da ayrıca belirtmek isterim.

Uygunluk Beyanı içeriği şu şekildedir.

İmalatçının veya varsa yetkili temsilcisinin ticari unvanı ve açık adresi, 
Makinenin adı, tanımı, model ve varyanslarını 
Makinelerin 2006/42/AT Makine Emniyeti Yönetmeliğinin temel gerekliliklerini karşıladığını doğrudan bir şekilde beyan eden bir ifade,
Eğer uygunluk beyanı yapılan  Ek4'te belirtilen makinenelerden biri ise, AT Tip İncelemesini yapan onaylanmış kuruluşun adı, adresi ve kimlik numarası ile AT Tip İnceleme Belgesi numarası ayrıca deklarasyona eklenmelidir. 
Eğer uygunluk beyanı yapılan Ek4'te belirtilen makinelerden biri ise belirtilen Tam Kalite Güvence Sistemini onaylayan onaylanmış kuruluşun adı, adresi ve kimlik numarası,
Kullanılan uyumlaştırılmış standartlara atıf yapılmalıdır. Burada standartları yazarken dikkat edilmesi gereken, güncelliklerinin kontrol edilmesidir, doğru yayım yılının yazılmasıdır.

Beyanın yeri ve tarihi ile birlikte imalatçı ya da yetkili temsilcisi adına beyanı hazırlama yetkisi verilmiş olan kişinin kimlik bilgileri ve imzası olmalıdır.

Deklarasyonun imalatçının antetli kağıdına hazırlanması önerilir.

Makinelerin imalatçısı veya yetkili temsilcisi orijinal AT Uygunluk Beyanını makinenin son imalat tarihinden itibaren en az 10 yıllık bir süre için muhafaza etmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat