Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Makam-ı İbrahim nedir?

9,539
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Makam-ı İbrahim nedir?

Makam-i İbrahim Kuran'da geçen bir ifadedir. Hz. İbrahim'in haccı mekan edindiği yerlere verilen genel bir addır. Ancak bugün Makam-i İbrahim olarak bilinen yer Kabe'nin kapısının önündeki özel bir muhafaza ile korunan bir noktadır.

Kabe, dünyanın ilk evidir ve temelleri Hz. Adem tarafından atılmıştır. Makam-i İbrahim ise daha sonra oğlu Hz. İsmail ile Kabe'nin duvarlarını yükseltirken üstünde durduğu bir yükseltidir.

Evliya Çelebi de Seyahatname'sinden bundan bahseder. Hz. İbrahim'in bastığı yerde ayak izi olduğu da söylenir. Hacılar iki rekatlık tavaf namazını Makam-ı İbrahim'e yakın bir noktada kılmaya çalışır.

Başka bir rivayete göre Hz. İbrahim Makam-ı İbrahim'in bulunduğu noktayı namaz için kendine kıble edinmiştir. Bugün de Kabe'de namaz kılındığı zaman Kabe imamı Makam-ı İbrahim'in olduğu bölgede namazı kıldırır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat