Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Lojistik sektöründe güvenlik sistemleri nasıl olmalıdır?

2,750
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Lojistik sektöründe güvenlik sistemleri nasıl olmalıdır?

Lojistik; bir ürünün ilk üreticiden son tüketiciye kadar olan nakliye, depolama, gümrükleme, ambalajlama, dağıtım gibi tüm süreçlerini ifade eder. Lojistikte güvenlik ise bu ürünlerin güvenliğini sağlamaktır. 

Lojistik güvenliğini kısaca 2'ye ayırabiliriz. Bunlar depo güvenliği ve nakliye güvenlidir. 

Depo güvenliğini sağlamak için öncelikle...
- Bina ve tesisin fiziki yapısını tel örgü, duvar, çit, kamera, algılama sistemleri, turnikeler, kartlı geçişler gibi önleyici ve caydırıcı unsurlarla güçlendirmek gerekir.
- Bunların yanı sıra personel bilinçlendirilmelidir. Güvenlik personeli depolarda muhafaza edilen ürünlerin muhteviyatını; örneğin değerini ya da yanıcı, parlayıcı veya patlayıcı olup olmadığını çok iyi bilmeli; buna uygun hazırlanan talimatlara ve yönetmeliklere uymalıdır. 
- Depolardaki özel güvenlik görevlilerinin buna uygun olarak eğitilmeleri sağlanmalı ve fiziki güvenli tedbirleri de alınmalıdır. 

Nakliye güvenliğinde sevk yolları; deniz, hava, demir ve karayolları şeklinde düşünüldüğünde her bir sevkiyat için ayrı güvenlik tedbirleri düşünülmeli ve alınmalıdır.

Bu güvenlik tedbirlerini alırken coğrafi şartlara, aktarma merkezlerinin durumlarına, lojistiğin muhteviyatına ve taşıma şekline bakılmalıdır. 

Örneğin; karayollarında, araçlara takılacak programlanabilir kilitler, araç içi panik butonları, araç içi kameralar, 7/24 uzaktan takip çözümleri, GPS, ortak yazılım ve çözüm sistemleri alınabilecek bazı güvenlik tedbirleridir. Bu tedbirleri çoğaltmak mümkündür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat