Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Lojistik iş tanımı nedir?

4,752
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Lojistik iş tanımı nedir?

Lojistik bir faaliyetler bütünüdür. Kısa bir tanım yapmak gerekirse;
 
"Lojistik" sadece, bir ürünü bir yerden alıp bir yere teslim etme işi değildir. Lojistik o ürünün, doğması, büyümesi, gelişmesi, üretilmesi, teslimi, kullanılması ve kullanım süresi bitip yok edilmesi sürecine kadar tüm aksiyonun bizzat içindedir.

İşte bu tanım eşiğinde herkesin bir görevi ve üstlendiği bir aksiyon vardır. Buna göre belirlenmiş iş tanımları ve o işin yetkili sorumlusu mevcuttur. Özünde aynı lakin her şirketin farklı olmak üzere lojistik iş tanımı ve bu tanıma müdahil iş süreçleri mevcuttur.

Örnek vermek gerekirse, lojistik operasyon sorumluları; araç operasyon sorumluları ve depo operasyon sorumluları olarak ikiye ayrılabilir. 

Depo operasyon sorumluları depo içerisindeki aksiyonların kontrolü, giren çıkan ürünlerin takibi, bu takip esnasında yapılması gerekenlerin belirtilmesi ve alt kademede bulunan personellerinin, özellikle kurye ve sipariş hazırlama personellerinin gerekli tedbirleri alıp almadığı konusunda yardımcı olabilir. 

Araç operasyon sorumluları ise gelen araçların takibi, depodan çıkan araçların takibi, ürünlerin hazırlanıp araçlara yüklenme şekilleri, toplu taşıma irsaliyelerinin hazırlanması gibi operasyonlarda yardımcı eleman olarak çalışmaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat