Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Lensimizi ne kadar sürede yenilemeliyiz?

18,489
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Lensimizi ne kadar sürede yenilemeliyiz?

Lensin yenilenme süresi lensin materyali ile ilgilidir. Bazı materyaller uzun süreli kullanıma uygundur. Örneğin 1 yıla kadar kullanılabilen materyallerden yapılan lensler de vardır. Bu lenslerin bakımları, temizleme suları farklıdır. Aylık lensler ise 1 ay süre ile kullanılabilir. Ancak burada bu lenslerin kullanımı ile ilgili ciddi bir yanılgı da bulunur. Aylık lens, bu lensin gözden 1 ay boyunca hiç çıkartılmadan kalabileceği anlamına gelmez. Bu lensler de her akşam kendine ait solüsyonu ile temizlemeli ve gece boyunca lens kutusunda tutularak sadece gün boyunca kullanılmalıdır. 

Bazı hastalar ise lensleri 1 aydan kısa bir sürede değiştirmelidir. Kimi hastalar 1 aylık lensleri 1 aydan da kısa kullanabilir. Çünkü bu hastaların kontakt lenslerinin üzerinde biriken proteinler alerji yapar. Ne kadar iyi temizlenirse lens üzerinde biriken proteinler veya kimyasallar, alerjiye neden olur. Özellikle gözyaşı sıvısı az olan hastaların 1 aylık da olsa lenslerini 3 haftada bir değiştirmeleri önerilir. Çünkü o son 4. hafta kontakt lensin gözü tahriş ettiği hafta olur. Hastalar zaten gözlerindeki bu rahatsızlığı bildiğinden, lensin kendi süresi dolmadan 3. haftada yeni lense geçerler.

Yıllık ve aylık lenslerin dışında, bir de günlük lensler vardır. Bu lensler sadece 1 günlük kullanıma uygundur ve kullanım sonrası atılırlar. Kesinlikle 1 gün daha fazla kullanılmaması gerekir. Çünkü lensler süreleri materyallerine bağlı olarak değişir. Bir lensi belirtilen sürenin üzerinde kullanmamak gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat