Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Lavanta hangi sıklıkta sulanmalı?

19,274
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Lavanta hangi sıklıkta sulanmalı?

Lavanta çalısı yaz döneminde yoğun çiçek verdiği için yazın bitkinin bozulmaması adına damlama ya da fıskiye sulama sistemiyle sulamak gerekir. Eğer fıskiyeleriniz çok yüksek metrajla sulama yapıyorsa kenardan çekilecek damlama sulama hattında haftada 2 ya da 3 kere yapılacak 5 dakikalık bir sulama yeterli olacaktır.

Eğer fıskiye yardımıyla sulama yapıyorsanız çiçeklere ve yapraklara suyun hızlı ve fazla gelmemesi bitkinin canlı ve hastalıklardan uzak kalmasını sağlar. Balkonda yetiştirilen lavanta bitkisi saksı darlığı ve toprak azlığından ötürü çok yıllık odunsu bir çalı haline geldiyse su ihtiyacının karşılanması için haftada 2 ya da 3 kere sulanması gerekir.

Sulama bitkinin boy atması için son derece önemlidir. Çiçek verimi gün ışığına bağlıyken, yaprak kalitesi ve boy uzaması sulamaya bağlıdır. Eğer su veriyor fakat bitkinizin sudan faydalandığını görmüyorsanız sulanma kapasitesi yüksek bir toprakla toprağını değiştirebilirsiniz.

Eğer suyunuz sağlıklıysa bahçe suyunu lavanta için kullanabilirsiniz. Eğer şehir merkezlerinde kireç oranı yüksek su kullanmak zorundaysanız suyu 1 gün bekleterek kullanmanız klor ve kireç oranının yok olmasını sağlayacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat