Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Lavanta çiçeği nasıl toprak ister?

7,962
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Lavanta çiçeği nasıl toprak ister?

Lavanta çiçeği bahçede yetiştiriliyorsa 6'lı 7'li karışım dediğimiz topraklarda ideal yetişebilir. Önemli olan toprağın balçık halinde olmaması, kum ve taş oranının çok yüksek olmaması önemlidir. Lavanta gibi kök yapısı ince türler ısınan topraklarda kök yanması meydana getirdiğinden sağlıklı büyümez. 

Eğer bitkiniz saksıda yetişecekse ve üstten bir sulama yapıyorsanız suyun üst tarafta biriktiğini görmemeniz önemlidir. Eğer toprak balçık haline gelirse kök yapısı daha ince bir çalı grubu olmasından dolayı zaman içinde kök çürümesi oluşabilir. 

Toprağın alt tarafına yerleştirilen taşlar suyun saksıdan zorlanmadan akmasına ve toprağın balçıklaşmadan veriminin uzun süre devam etmesine neden olur. Bitkinizin büyüklüğüne bağlı olarak saksıyı her sene yeniden düzenlemeniz bitkinin sağlıklı büyümesi açısından önemlidir. Lavantanın liladan maviye kaçan rengi de demir oranı yüksek asidik topraklarda daha canlı olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat