Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Laparoskopi ne zaman uygulanır?

4,297
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Laparoskopi ne zaman uygulanır?

Laparoskopik işlemler, laparaskopinin jinekolojik işlemlerde kullanılmasıyla başlamıştır. Laparoskopi icat edildiğinde tüplerin ve yumurtalıkların görüntülenmesi, kısırlık teşhisi ve miyom araştırması için kullanılmıştır. 

Laporoskopi yönteminin ameliyatlarda kullanılmasına safra kesesi ameliyatları ile başlanmıştır. Laparoskopik yöntem ile göbekten bir delik açılarak ve sonra ilk açılan deliğin üst kısımlarından birkaç delik daha açılarak ameliyat işlemi gerçekleştirilir. 

Genel cerrahide karnı açarak yapılan tüm ameliyatlarda laparoskopi kullanılabilir. Laparoskopi en çok safra kesesi rahatsızlıklarında, mide ile yemek borusu arasındaki fıtıklarda ve reflü gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Laparoskopik cerrahi ile apandist ve mide fıtığı ameliyatı yapılabilir, kasık fıtıkları düzeltilebilir, iltihaplı safra kesesi çıkartılabilir, mide ya da bağırsak delinmesi dikişlerle kapatılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat