Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kuş gribi nedir?

1,259
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kuş gribi nedir?

Kuş gribi bir solunum yolu hastalığıdır. İnsanlarda görülen insan gribinin kanatlılarda görülen bir türüdür. Normalde kanatlılarda, kümes hayvanlarında, tavuklarda, hindilerde ve ördeklerde görülen bir tür olup insanlara çok nadir şartlarda geçer. Alışıldık insan gribinden ise çok daha ağır seyreder. 


Kümes hayvanlarında sık görülen bir hastalık olup hayvanlar arasında çok kolay yayılırken insanlara kola kolay bulaşmaz. Nadiren insanlara bulaştığında ise ölümcül, ağır solunum yolu hastalıklarına yol açar. Kuş gribi insanlarda belli zamanlarda 8-10 senede görülen bir hastalıktır ve salgınlara yol açar. Kuş derken bütün kümes hayvanlarını içine alır. 

Hastalığı barındıran ve yayan yeşil başlı ördektir. Bazı memeli balıklarda bile kuş gribine varılmıştır. Çok eskiden bilinen bir hayvan hastalığıdır. Hayvanlarda toplu ölümlere neden olur. Kuş gribi 2003 yılından itibaren insanlarda görülmeye başlanmıştır. 

2003 yılında kümes hayvanlarıyla ilgilenen bir baba ve daha sonra da çocuğunda görülmüştür. Baba vefat etmiştir. 2003 yılından sonra Uzakdoğu'da va bazı ülkelerde ölümler başlamıştır. 2003'ten bu yana 840 kişide kuş gribi görülmüş ve 447 kişi bu nedenle ölmüştür. Türkiye'de kuş gribi 2006 yılında 12 kişide görülmüştür. 12 vakanın dördü vefat etmiştir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat