Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kuş gribi ne zaman görülmeye başladı?

358
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kuş gribi ne zaman görülmeye başladı?

Kuş gribi hastalığının tanınması 1961 yılında gerçekleşmiştir. Kümes hayvanlarında özellikle tavuklarda toplu ölümlerin olması sonrasında araştırılmıştır. 1961'de tavuk vebası adı da o şekilde konulmuştur. Virüs izole edilmiştir. Ancak geriye doğru bakıldığında hastalık aslında 1800'lü yıllarda tanınmıştır. 


Bunun bir virüs, grip hastalığı olduğu bilinmeden algılanmıştır. Bu tarihlerden sonra ise dünyanın her yerinde kanatlılarda görülmüştür. Çok eskilere dayanan bir hastalıktır. Dünyanın her yerine yayılması ise göçmen kuşlar vasıtasıyla olmaktadır. 

Göçmen kuşlar bu virüsü taşıyan rezervuar yani taşıyıcı hayvan olma özelliğini taşır. Bu kuşlar her yere uçarak kümes hayvanlarını etkileyebilir. Yerel olan uçmayan kuşlar üzerinde de toplu ölümlere neden olur. Kuş gribi hayvanlar arasında çok daha kolay bulaşır. Çok eskiden beri görülen kuş gribi hala görülmeye devam eden bir enfeksiyon hastalığıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat