Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kurumsal koçluk nedir?

634
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kurumsal koçluk nedir?

Koçluk, bugün en çok kabul gören gelişim süreci. Kurumsal koçluk ise, özellikle iş dünyasında yönetici ve yönetici adaylarının performanslarını geliştirmek üzerine odaklanılan tüm koçluk çalışmalarını içeriyor.

Koçluk kavramı literatürde biraz karışık görünse de, bu konuda dünyaca bilinen Peter Hawkins'in yaptığı bir tanım çok açıklayıcı; -  3 temel süreç belirlemiş;

1) Yöneticiler için koçluk becerileri eğitimi genelde 2 gün sürer, burada amaç yöneticilerin tavır ve tutumlarına koçluk yaklaşımını dahil etmelerini sağlamaktır. Odak ise yönettikleri kişilerin performans ve yetkinliklerini geliştirebilmeleri üzerinedir. Hedefler ise kurumsal yani kuruma ait. Koçluk çalışmalarında hedefin ne olduğu ve kime ait olduğu çok önemlidir, tüm uygulamayı belirler.

2) Program şeklinde mentorluk uygulaması. Hedef kurum kültürü oluşturmak veya var olan kültürü sonraki nesillere aktarmaktır. Son dönemde tersine mentorluk uygulaması vardır, bu da en temelde yeni neslin üst yönetim tarafından anlaşılabilmesini sağlamak içindir.

3) Birebir görüşmelerle ilerleyen yönetici koçluğu (bazen dış koç olarak ta ifade ediliyor) Yöneticinin bu yolda  neye ihtiyacı olduğu tanımlanıyor ve çalışılıyor; ayrıca bireyin kurum içi ve dışı fırsatları görebilmesini sağlayabilmek ile de ilgilidir. Bunlara ek olarak son 5 ? 6 yıldır yükselen iki ayrı tercih daha vardır. Biri  takım koçluğu.

Takım üyelerinin bilgi, beceri, deneyim ve bakı? açılarını birbirleriyle payla?malarını, birlikte dü?ünerek yeni ve yaratıcı çözümler üretmelerini sağlayan bir yönetim metodudur. En temel faydası, takımların birlikte karar alabilen ve birbirine bağlı çalışmalarını sağlayan onlara özel  yöntemleri öğretiyor olması, değişimi kolaylaştırmasıdır. 

Diğeri ise, günümüzde ayrıca "Kurum İçi Koçluk" şeklinde ifade edilen bir başka uygulama daha vardır. Bunu 2 şekilde uygulayabiliyorlar;
Kurum ya tam zamanlı bir koçu bünyesine katıyor temel faydası, ise özellikle kurum içi  iletişimin güçlenmesi ve  kurumsal bağlılığın artması diyebiliriz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat