Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kurumlar domuz gribine karşı ne tür önlemler almalı?

7,369
kez izlendi
Puan: 4.08 / 5
Detaylı Açıklama

Kurumlar domuz gribine karşı ne tür önlemler almalı?

Kurumlar öncelikle koruyucu önlemlere çok büyük önlem vermelidirler. Örneğin iş yerlerinde işyeri hekimleri aracılığıyla, okullarda öğretmenler aracılığıyla korunma yönleri uzun uzun anlatılmalıdır.

Korunma yollarında özellikle el yıkamanın çok önemli olduğu anlaşılmıştır. Ellerin her fırsatta yıkanması, örneğin işe, okula gelindiğinde veya eve gelindiğinde mutlaka ellerin yıkanması en önemli koruyucu önemlerden bir tanesidir.

Bunun yanı sıra hapşırırken ve öksürürken mutlaka bir mendil kullanılması ve mendilin hemen atılması önemli bir önlem olacaktır.

Bunlara ek olarak risk gurubunda olanların veya gerekli kişilerin aşılanması yine kurumlar aracılığıyla organize edilebilir. Hasta olanların işe veya okula gelmeyip evde istirahat etmeleri ve bulaştırıcı sürecinin de yaklaşık 7 gün olduğu düşünülürse en fazla 7 gün içinde işe veya okula gelmeme sağlanırsa hem başka kimselerin hastalanması önlenecektir hem de hasta olmuş kişiler hastalığı daha kolay atlatacaktır.

Salgın ilk çıktığında hava alanlarında termal kamera uygulamaları ve sınırdan giriş yapanların belirli bir form doldurarak takip edilmesi uygulamalı devreye sokulmuş durumdadır. Ancak gelen noktada bu tür önlemlere artık gerek kalmamıştır. Çünkü salgın hakkında ?pandemi 6 ? düzeyi ilan edilmiştir. 

Pandemi 6 demek artık ülkelerin her birinde kendiliğinden ortaya çıkacak yeni salgınlar olabileceği anlamına gelir. Dışarıdan gelenlerin yeni bir salgın yaratmasını beklemek gerekmeyecektir. Termal kameraların çok efektif olmadıkları da görülmüştür. 

Termal kameraların %20 oranında hasta olan kişiyi yakaladığı tespit edilmiştir. Diğer yandan dışardan gelen herkesin takip edilmesini sağlamak da hiç kolay bir uygulama değildir. Bu çerçevede hava alanlarından sınır kapılarında yapılacak kontrollerin önemi kaybolmuştur. Bunun yerine ülke içinde alınacak önlemler ön plana çıkmıştır. 

Hac adaylarına ise gitmeden aşı uygulaması yerinde olacaktır. Aynı zamanda temizlik, hijyen önlemleri de çok detaylı bir şekilde anlatılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat