Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kuru buz sıcak suya atılırsa ne olur?

11,291
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kuru buz sıcak suya atılırsa ne olur?

Kuru buzun sıcaklığı yaklaşık -79 C derecedir. Bu nedenle kuru buz oda sıcaklığında çok çabuk çözünür. Kuru buzun ilginç yanlarından biri normal koşullarda oda sıcaklığında sıvı hale geçmeden doğrudan buharlaşması yani gaz haline gelmesidir. Ortam ısısı arttıkça kuru buzun çözünme hızı da artar.


Kuru buz sıcak suya atıldığında oda sıcaklığında çözündüğünden çok daha hızlı çözünür. Bu da donmuş haldeki kuru buzun hızla buharlaşmasına ve ortama yayılmasına yol açar. Donmuş halden gaz hale geçen kuru buzdan yayılan karbondioksit oda sıcaklığından hala soğuk olduğu için dışarıdan bir sis gibi görünür. Karbondioksitin yoğunluğu azaldıkça ve ısı kazandıkça yeniden renksiz hale gelir.

Kuru buz sıcak su dolu kapalı bir kaba atılırsa gaz hale gelirken hacmi artacağından şişe içinde kap içinde basınç oluşturur. Bu basınç çok yüksek olursa kap buna dayanamayacak ve parçalanacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat