Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kürtajın riskleri var mı?

33,427
kez izlendi
Puan: 4.64 / 5
Detaylı Açıklama

Kürtajın riskleri var mı?

Yapılan her türlü cerrahi işlemin, tıbbi işlemin bir yan etkisi, bir komplikasyonu olabilir. Bunların içerisinde tabi ki kürtajın da kendine göre yan etkileri ve komplikasyonları olabilir. Bilinen en klasik sebep, tabi ki bir enfeksiyon ortaya çıkması, bir kanama ortaya çıkması; bunlar kürtajın bilinen klasik sebepleri.

Bunun yanında kürtaj körlemesine yapılan bir işlem olduğu için yine rahmin delinme gibi bir ihtimali vardır. Bu söylediklerim çok çok seyrek rastlanan komplikasyonlardır. Yani bir jinekoloğun meslek hayatı boyunca binlerce kürtaj yaptığını göz önünde bulundurursak herhalde 1 ya da 2 tanedir. Demek ki sıklığı aslında korkulacak kadar da çok değil.

Kürtaj her durumda yapılabilir

Kürtaj hemen hemen her durumda yapılabilir. Yapılamayacağı bir durum yoktur. Tabi bazı durumlarda daha dikkatli olmak lazımdır, o kesin. Gebeliğin ilerlediği dönemlerde, bir enfeksiyonun oluştuğu dönemlerde rahim çok hassaslaştığı için bu dönemlerde komplikasyon çıkma ihtimali daha yüksek. Dolayısıyla bu dönemlerde 2 katı 3 katı daha dikkatli olmakta fayda vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat