Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kürtaj yapan doktorun yasal sorumluluğu nedir?

2,456
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kürtaj yapan doktorun yasal sorumluluğu nedir?

Kürtaj yapan doktor ve kürtaj yaptıran kadınlar yasal sınırlamalar içinde hareket etmelidir. Türkiye?de kürtaj yasal idari ve cezai kurallarla düzenlenmiştir. Yani kürtaj yapılabilecek süre, kürtajı kimin yapacağı vb. konular kanunlarla kesin bir şekilde belirlenmiştir. Bun kanunlara aykırı yol izleyenler ceza alır.

Yasal mevzuata yani Türk Ceza Kanunu'nun 99. Maddesi'ne göre hamile kadın gebeliğinin 10. haftası tamamlanana kadar kürtaj yaptırabilir. Doktorlar da normal şartlarda ancak 10. hafta tamamlanana kadar olan gebelikleri müdahale edip, sonlandırabilir. Hekim raporu ile belgelenmiş herhangi bir tıbbi zorunluluk olmadığı halde, hamile kadının rızası ile bile olsa kürtaj yapan doktora kanuna uymadığı için 2 - 4 yıl arasında hapis cezası verilebilir. Ayrıca normal bir hamileliği 10. haftadan sonra sonlandıran kadına da 1 yıl hapis ya da para cezası uygulanabilir. Hekim ve hamile kadının kanuni yükümlülükleri bu yöndedir.

Kürtaj yasaları ile ilgili iki istisna vardır. Annenin yaşamını riske atan bir hamilelik ya da doğum süreci varsa veya bebeğin ağır bir sakatlıkla doğma ihtimali varsa bu uzman hekim raporu ile belgelenir ve b şekilde 10. haftadan sonra da çocuk aldırma işlemi yaptırılabilir. Bunun dışında kadının rızası dışında, cinsel saldırı sonucu gerçekleşen hamileliklerde, savcılık kararı şartı ve 20. haftanın dolmaması kaydı ile annenin isteği sonucu kürtaj ile gebelik sonlandırılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat