Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kürtaj teknikleri nelerdir?

43,795
kez izlendi
Puan: 4.49 / 5
Detaylı Açıklama

Kürtaj teknikleri nelerdir?

Kürtajı neye, ne için yaptığımıza göre teknikler değişir. Bir anormallik durumunda, örneğin vajinal bir kanama sebebiyle, bir ağrı sebebiyle, bir enfeksiyon sebebiyle yapıyorsanız bu kürtaj küret dediğimiz demirden aletlerle, genel anestezi altında yapılabilir.

Mikro kürtaj dediğimiz çok ince bir plastik boruyla rahim içine girip, rahim ağzından girip, hiç anestezi uygulamadan da kürtaj yapılabilir. Bu parça alma işlemidir.

2 çeşit kürtaj tekniği var

Kürtaj eğer çocuk almak için yapılıyorsa burada uygulanan 2 çeşit teknik var. Bunların bir tanesi vakum tekniği dediğimiz, yani rahim ağzından içeriye girip, vakumla gebelik materyalinin tamamının temizlenmesi işlemi. Bir de yine küret dediğimiz bu demir aletlerle, kaşık şeklindeki bu aletlerle bu içerideki gebelik materyalinin dışarıya alınması tekniği.

Küret tekniği artık pek kullanılan bir teknik değildir. Kürtaj vakumla gerçekleştirildikten sonra vakumun ulaşamadığı bazı bölgeler varsa rahmin içerisinde bu bölgeleri temizlemek için kaşık kullanılıyor.

Vakum tekniği Küret'e göre daha az travma yaratıyor

Son zamanlarda vakum tekniğinin kullanılmasının ve daha çok tercih edilmesinin sebebi daha az travmatik, yani ileriye dönük anormallik bırakma ihtimalinin daha az olmasından kaynaklanıyor.

Küretle yani bu kaşıkla alındığı zaman rahmin iç dokusunu, fonksiyonel doku dediğimiz yani bebeğin tutunduğu bölgenin tamamen alınarak daha sonradan birtakım patolojilerin, birtakım yan etkilerin ortaya çıkma ihtimali daha yüksek oluyor. O sebeple günümüzde daha çok artık vakum tekniği kullanılmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat