Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kürtaj hangi durumlarda gereklidir?

23,603
kez izlendi
Puan: 4.25 / 5
Detaylı Açıklama

Kürtaj hangi durumlarda gereklidir?

Erken dönemde tespit edilen anomalilerde, bebeğin gelişimini tamamlayamayacağı durumlarda ya da bebeğin rahim içerisinde öldüğü durumlarda kürtajla rahim içini boşaltmak gerekir. Çünkü bu gebelik materyalinin, ölü bebeğin içeride kalması bir süre sonra anneye zarar verecektir.

Kimi zaman kürtaj olmaksızın bebek öldükten sonra haftalarca içeride kalabilir. Böyle olması çoğu zaman bir problem yaratmaz ama, bazen de ciddi problemler yaratabilir. O nedenle bebeğin içeride öldüğü tespit edildiği andan itibaren kürtajla rahmin içinin boşaltılması yerinde olur.

Cansız gebeliklerde ise, bazı durumlarda gebelik devam ettiği halde içeride, ultrasonla baktığımız zaman bebeğin aslında kalp atımlarının durduğunu görebiliyoruz. Bu, bebeğin öldüğü durumlarda ortaya çıkan bir durumdur. İlk 3 ayda aslında sıklıkla görülen bir şeydir.

İlk 3 aydaki düşüklerin nedeni

Gebeliklerin % 15'in düşükle sonlandığı bilinen bir gerçek. İlk 3 aydaki düşüklerin sebebi de çoğu zaman bebekteki hayatla bağdaşmayan sakatlıklardır. Yani bebek sakat olduğu için aslında kalbi duruyor. Bir çeşit doğal seleksiyon vardır. Dolayısıyla kadının buna sebep olması mümkün olmadığı gibi, aslında ilk 3 aydaki düşüklere doktorun da yapabileceği özel durumlar dışında fazla bir şey yoktur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat