Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kuran'da adı geçen peygamberler hangileridir?

4,993
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kuran'da adı geçen peygamberler hangileridir?

Kur'an-ı Kerim'de 25 peygamber ismi geçer. Bunun dışında ismi geçen insanların peygamber olduklarına dair herhangi bir bilgi olmadığı için onlar peygamber sayılmazlar. 

Kur'an-ı Kerim'de 25 tane peygamber ismi geçmesine rağmen, aslında Allah tarafından yeryüzüne 124 bin peygamber gönderildiği bilinir. Yeryüzündeki bütün topluluklara Allah, bir peygamber gönderdiğini ifade eder. Kendilerine peygamber gönderilmeyen toplulukların adaleti sağlamaları beklenmez.  

İlk peygamber Hz. Adem'dir. Hz. Adem'in oğullarından da peygamber olanlar vardır.  Fakat Kur'an-ı Kerim'de adı geçen ikinci peygamber Hz. İdris'tir. İkinci Adem olarak bilinen Hz. Nuh Peygamber, Hz. İdris'ten sonra gelir.

Hz. Nuh Peygamber'den sonra sırasıyla Arap kavimlerine Hz. Hud ve Hz. Salih Peygamberler gönderilmiştir. 

Ortadoğu kavimlerine kendisinden sonra gelecek bütün peygamberlerin atası olarak kabul edilecek olan Hz. İbrahim de Kur'an-ı Kerim'de ismi geçen 25 peygamberlerdendir. İslam'a, Hristiyanlığa ve Yahudiliğe İbrani dinler denilir. 

Hz.Lud, Hz. İsmail ve Hz. İbrahim çağdaş peygamberlerdir. Hz. İsmail aynı zamanda Hz. Muhammed'in dedesidir. Hz. İsmail'in oğlu Hz. İshak, Yahudi peygamberlerin ve Hristiyan peygamberlerin atasıdır. Hz. İshak'ın oğlu Hz. Yakup ve Hz. Yakup'un oğlu Hz. Yusuf Kur'an-ı Kerim'de adı geçen peygamberler arasındadır.

Sonrasında ise kronolojik sıraya göre Hz. Eyüp, Hz. Şuayp, Hz. Musa, Hz. Harun, Hz. Davud, Hz. Süleyman, Hz. İlyas, Hz. Elyasa, Hz. Zülkifl, Hz. Yunus, Hz. Zekeria, Hz. Yahya, Hz. İsa ve son olarak peygamberimiz Hz. Muhammed, Kur'an-ı Kerim'deki peygamberler olarak sayılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat