Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Küme tipi baş ağrısı nasıl anlaşılır?

2,666
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Küme tipi baş ağrısı nasıl anlaşılır?

Küme tipi baş ağrısını anlamak çok kolaydır çünkü kitap gibi bir hastalıktır, çok belirleyici özellikleri vardır. Öncelikle dönemsel bir ağrıdır. Belli zamanlarda ortaya çıkar. Yılın belli dönemlerinde, genelde bahar aylarında ortaya çıkar. Her gün veya gün aşırı olmak üzere belli bir saatte başlar ve belli bir zaman sürer, ritmini her zaman korur. 

Ağrının bir diğer özelliği başlangıç ve zirve yapması saniyeler içinde gerçekleşmesidir. En şiddetli noktasına çok kısa bir sürede çıkar. Başın sadece bir yerinde gerçekleşir. Sağ veya sol, hangi tarafında oluyorsa hep orada gerçekleşir, yer değiştirmez. Özellikle şakaklar, göz ve göz çevresinde gerçekleşir ve orada kalır. 

Küme tipi baş ağrısının bir diğer özelliği ise bıçakla kesilmiş gibi aniden sonlanmasıdır. Yarım saat, 1 saat kadar sürer. Ağrı ile birlikte göz küçülür, kızarır, sulanır; ağrının olduğu taraftaki burun deliği tıkanır. Bu ağrıyı çekenler yerinde duramaz. Ağrı yatırmaz, genellikle baş o tarafını tutarak sürekli hareket halinde olurlar. 

Küme baş ağrısına çoğunlukla migren tanısı koyulur. Ancak hastaların yarısına yakını internetten kendi hastalıklarını inceleyip kendileri tanısını koyar. Çünkü küme tipi baş ağrısı tüm hastalarda aynı bu tarifteki gibi, çok spesifik özellikler sahibidir. Daha öncesinde migren tanısı koyulmuş, migren ile ilgili ilaçlar verilmiş hastalar küme tipi baş ağrısı hakkında bilgi sahibi olunca kendi tanılarını kendileri koyabilecek duruma gelmiştir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat