Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kumaş boyarken nelere dikkat edelim?

5,759
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kumaş boyarken nelere dikkat edelim?

Kumaş boyamaya başlamadan önce boyayacağımız kumaşın apresinin alınmış olması gerekir. Beyaz kumaşlar boyanmadan önce 90 derecede sabunlu su ile yıkanmalı. Renkli kumaşların apresi, boyanmadan önce sirkeli ve tuzlu su ile yıkanıp sabitlenerek alınabilir.

Apresini aldığımız kumaşlara karbon kağıdı veya çeşitli desenlerle geçirdiğimiz desenleri bir kasnak yardımı ile gererek fırçamızı kalem gibi tutup tamponlayarak; kumaşın atkı ve çözgülerini iyice boyaya doyurarak, renk tonlarının uyumuna dikkat ederek, ışık gölge olasılıklarına bakarak açık renkten koyu renge doğru boyarız. 

Boyaları kullanmadan önce mutlaka çalkalamanız gerekir. Kumaş boyalarının kapakları alta gelecek şekilde ters saklamak, boyaların daha uzun ömürlü olmasını sağlar.  

Kumaş boyama yaparken aynı anda farklı markaları kullanmak yerine aynı markaları kullanmak boyama işleminin daha iyi sonuç vermesini sağlar. Çünkü farklı markaların boyalarının içindeki kimyasallar da farklıdır. Bu, boyanın kesilmesine ve iyi sonuç alamamamıza neden olabilir. 

Kumaş boyama işlemi bittikten ve boyadığımız desenin kuruması için 24 saat bekledikten sonra kumaşı tersinden buharsız ütüyle 3 dakika ütülemek boyanın kalıcı olmasını sağlar. Bu, sabitleme işlemidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat