Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kumaş boyama tekniği ile nasıl desenler yapılabilir?

20,280
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kumaş boyama tekniği ile nasıl desenler yapılabilir?

Kumaş üzerine desen çalışmak son derece kolaydır. İş sadece uygun deseni seçmeye kalıyor. Bu iş için uygun olan, yağlı kağıda çizilmiş desen, karbon kağıdı, fırçalar, kurşun kalem, permenent boya, permanent (kalıcı) boya, metalik ve pırıltılı boyalar.

Hazır desenimizi kumaşa aktarmak için karbon kağıdı kullanabiliriz. Arzu edenler deseni doğrudan kumaşa çizebilir veya baskı yöntemi uygulayabilir. 

Deseni kumaşa aktardıktan sonra boyama işleminin daha kolay olması, kumaşın kolayca kuruyabilmesi için boyama yapılacak kumaşın o bölümünü kasnak ile gerin.

Videodaki çiçek desenini boyarken metalik ve pırıltılı boyalardan yararlanacağız. Permanent (kalıcı) boyaları metalik boya haline getirmek için elimizde bir adet beyaz metalik boya olması yeterli. Çok az kırmızı alıp üzerine beyaz permanent boya ekleyiyoruz. Boyanın kıvamı koyulaşmış ise sulandırıcı malzeme ile boyanın fırçanın rahat hareket edebileceği ölçüde açılması sağlanabilir. 

Boyamızı hazırladıktan sonra boyama işlemine başlayabiliriz. Boyama işlemi açık renkten koyu renge giderek yapılması daha uygundur. Kumaşın atkılarının ve çözgülerinin boyayı iyice emmesi için tamponlayarak, noktalama işaretlerinin birleştiği şekilde boyama yapılır.

Normal samur fırçaların uçları kolay toparlanmadığından ve kumaş boyama işleminde tüy dökülmesi yapabildiğinden kumaş boyamada sentetik samur fırçalar iyi fırçalardır.

Işığa doğru kaldırıp baktığımızda, kumaşta delikli olan ve boyanmamış hiçbir bölümün kalmaması gerekiyor. Kumaş boyama işleminde, desen çalışmasında kumaşın boyaya iyice doymuş olması gerekir. Bu, daha sağlıklı sonuç almamızı sağlar. 

Önce her zaman açık renk kullanılır ve boya ıslakken koyu renk ile tonlama yapılır. Tonlama sırasında koyu renkte fırça kontür vermek için kullanılır. 

Toz sim boyayı kullanmak için glitter adlı yapıştırıcı bir malzemeden yararlanabiliriz. Toz sim boyayı glitter ile karıştırıp kumaş üzerine sabitlenecek hale getirdikten sonra yaptığımız desenin belli bölümlerinde kullanabilirsiniz. Bu boyaya farklı renkler katarak yeşil, sarı veya kırmızı simli boya elde edebilirsiniz.

Kumaş üzerine deseni boyadıktan sonra kuruması için kasnak üstünde 24 saat bekletin. Ardından kumaşı kasnaktan çıkarın. Kumaşın tersini çevirip boyanın sabitlenmesi için buharsız ütü ile kumaşa uygun sıcaklıkta üzerinden geçerek 3 dakika kadar ütüleyin. Bu ütüleme işleminden sonra kumaş boyası kumaş üzerine sabitleniyor ve rahatça yıkanabilir hale geliyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat