Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kullanıcı hatası nedir?

1,512
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kullanıcı hatası nedir?

Garanti belgesi yönetmeliğine göre verilmiş olan bir cihazla ilgili 2 yıllık bir garanti süresinin belirlenmesi gerekiyor. Bir ürün arızalanmışsa, tamiri için verilen maksimum süre 30 gündür. Tamire giden ayıplı ürünün 30 gün içinde iade edilmesi veya sonuç raporunun sunulması gerekir. Bununla ilgili istisna ise kullanıcı hatası ile gündeme gelir. Ürün ile birlikte kullanım kılavuzlarının verilmesinin temel sebeplerinden bir tanesi de budur. 

Kılavuzuna uygun kullanılmadığı için bozulduğu tespit edilen ürünler ile ilgili raporun 30 gün içinde kullanıcıya sunulması gerekir. Elbette tek taraflı olarak düzenlemiş bu raporun, bir kanıt niteliği bulunmamaktadır. Tüketici, kullanıcı hatası raporuna itiraz etmek için tüketici hakem heyetine veya bedel durumuna göre tüketici mahkemelerine başvuruda bulunabilir. 

Genellikle kullanıcı hatası ile ilgili en büyük tartışma, imalat hataları ile kullanıcı hatası arasındaki konuda meydana gelir. Bu konu ile ilgili temelde yapılan delil araştırmalarında özellikle daha önce bu ürün ile ilgili başka arıza bulunup bulunmadığı ile ilgili bir arşiv araştırması yapmak tüketicilerin menfaatine olacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat