Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kulakta mantar neden olur?

19,378
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Kulakta mantar neden olur?

Kulak mantarı herkeste oluşabilen bir hastalık değildir. Kişide kulak mantarı oluşabilmesi için birtakım koşulların olması gerekir. 

Kulak mantarı oluşumuna neden olan en büyük etken nemdir. Yüzücüler sürekli nemli ortamlarda bulunduklarından yüzücülerde sıklıkla kulak mantarı oluşur. Bu yüzden bu hastalığa yüzücü kulağı da denir. 

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde kulak mantarı oluşumu daha kolay gerçekleşir. Kulak mantarı oluşma riski yüksek olan kişiler şöyle sıralanabilir:
- Hamileler
- Diyabet hastaları
- HIV taşıyıcıları
- Kemoterapi alan hastalar

Rutubetli ve sıcak iklime sahip bölgelerde yaşayan kişiler kulak mantarı görülme oranı daha yüksektir. Başörtüsü kulak mantarı oluşumunu arttıran bir faktördür. 

Kulak temizleme çubuklarının sık kullanımı kulak mantarı oluşumuna neden olabilir. Kulak çubuğu, kulak içindeki deriyi travmaya uğratarak mantarın yerleşmesine zemin oluşturur. Aynı şekilde işitme cihazları da kulak içindeki deriyi travmaya uğratarak mantar oluşumuna sebep verebilir. 

Kulak mantarı insandan insana bulaşabilen bir hastalık değildir. Kulak mantarı, kulak içinde normal şartlarda bulunan mantarların aşırı çoğalması sonucu ya da hava yoluyla kulağa gelen mantarların buraya yerleşmesi sonucu oluşur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat