Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kulak zarı nedir?

14,095
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kulak zarı nedir?

Kulak zarı orta kulak ile dış kulak yolu arasında bulunur. Kulak zarının hem işitmeyle ilgili görevleri vardır hem de bariyer işlevi görür. Normalde dış ortamdan gelen ses dalgaları kulak zarına çarpar; orta kulakta bulunan kemikçiklere ses dalgalarının enerjisi aktarılır ve daha sonra iç kulağa ses dalgaları iletilir. 

Kulak zarımız dış kulak yolundan gelen her türlü mikroorganizmaya ve partiküle karşı koruyucudur. Kulak zarı çok hassas bir organdır. Kulak zarı bünyesinde birçok sinir bulunmaktadır. Dış ortamdan gelen partiküller en ufak boyutta bile olsa, kulak zarına temas ettiği anda hissedilir duruma gelir. 

Kulak zarının çok önemli görevleri vardır. Normal olarak işitme haricinde, dış ortamdan gelen ve bakteri içeren sıvıların orta kulağa iletimini engellemektedir. Örneğin havuza girdiğimizde, yağmurlu bir havada yürüdüğümüzde ya da kulağımıza herhangi bir nedenle su çarptığında zararlı bakterilerin kulağa zarar vermesini kulak zarı engeller. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat