Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kulak kristali yerinden neden oynar?

117,714
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kulak kristali yerinden neden oynar?

Baş dönmelerinin en bilinen nedenlerinden biri kulak kristallerinin yerinden oynamasıdır. Kulak kristallerinin yerinden oynamasına neden olacak etkenler arasında; üst solunum yolu enfeksiyonları, kulağa alınan darbeler ya da travmalar ve ani yapılan bazı hareketler gösterilebilir.

Kulak kristali, yerinden oynadığında iç kulak kanalları içerisinde serbest şekilde yüzer hale gelir ve şiddetli baş dönmesi beraberinde mide bulantısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Kulak kristallerinin tekrar yerine dönmesi için yapılan manevralar baş dönmesi ve mide bulantısının geçmesini sağlar.

Kulak kristallerinin yerinden oynaması sonucu oluşan baş dönmesi genellikle ani başlangıçlı olup genellikle mide bulantısı bu duruma eşlik eder.

Hasta sıklıkla başını yukarı doğru kaldırdığında, yatakta yön çevirme hareketleri durumunda ya da ayağa birden kalkma sırasında baş dönmesi yaşadığını belirtir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat