Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kulak, duyma işlevini nasıl yitirir?

59,000
kez izlendi
Puan: 4.23 / 5
Detaylı Açıklama

Kulak, duyma işlevini nasıl yitirir?

Dış kulak yolu ile alakalı bir durum varsa, en basitinden buşon diye tabir ettiğimiz bir kirlilik söz konusu ise ses dalgaları bir mekanik engele çarparak orta kulağa erişemez. Bu durum bir KBB uzmanı tarafından buşonun temizlenmesi ile çözülebilir. 

Kulak zarının kireçlenmesi veya kulak zarının yırtılması ile ilgili bir sorun varsa, kulak zarı gelen ses enerjisini titreştirerek iç kulak, orta kulaktaki kemik zincire, bu titreşimi iletemez. Bu da duyma güçlüğü, işitme kaybına yol açar. 

Yine orta kulakta işitme kemikçiklerinin birbirleri ile temas noktasında bir sıkıntı varsa, kemiklerde erime söz konusu ise ya da Otoskleroz adı verilen orta kulak kireçlenmesi varsa, bu durumda kulak zarı titreşimi iç kulağa yansıtılamaz. Bu da işitme kaybına yol açar. 

Mekanik etkiyi ses enerjisine dönüştürme noktasındaki bölgede bir hasar varsa, bu ileti kaybı iç kulak tipi bir işitme kaybına yol açar. 

Bir diğer taraftan beyindeki işitme merkezine ait sıkıntılar da işitme kaybına, sağırlığa yol açabilir. Beyinde birtakım kanamalar, beyinde işitme merkezini etkileyen birtakım hastalıklar, tümörler, akustik nöroma, multple skleroz gibi hastalıklar, kanser metastazları işitme kaybına, geçici sağırlığa veya kalıcı sağırlığa yol açabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat