Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kudüs'ün İslam tarihindeki yeri nedir?

6,696
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kudüs'ün İslam tarihindeki yeri nedir?

Kudüs, Müslümanların Beyt-i Maktis veya Beytü'l Makdis denilen bölgeye verdiği isimdir. Hz. Süleyman ve Hz. Davut'tan beri gelen Yahudi peygamberlerinin çıktığı bölgenin adıdır.

Ortadoğu pekçok peygamberin ve dinin çıktığı bir coğrafyadır. Kudüs de bu coğrafyanın merkezdedir. Kudüs'ün tarih boyunca ve günümüzde bu kadar gündemde olmasının nedeni de budur.

Hz. Musa Kudüs'ün özlemini çekerdi. Oğlu Hz. Harun da Hz. Yuşa ve Hz. Süleyman da Kudüs'e özlem duyardı.

Kudüs Hıristiyanlık için de çok önemlidir. Şöyle ki, Hz. Meryem Hz. Zekeriya'nın yeğenidir. Hz. Zekeriya'nın oğlu Hz. Yahya'dır. Hz. Zekeriya ve Yahya Yahudi peygamberleridir. Hz. İsa Hz. Zekeriya'nın yeğeni olan Meryem'den doğmuştur.

Hz. İsa aslında Yahudi olarak Kudüs'e 20 km uzatlıktaki Nasra ya da Nasıra'da doğmuştur. Hz. İsa peygamberliğinin 3 yılını Kudüs'te geçirmiş ve dinini burada yaymaya çalışmıştır. Hz. İsa'nın çarmıha gerilişi de bu bölgede olmuştur. Bu açıdan üç din de Kudüs'ü kutsal kabul eder.

Hz. Muhammed, peygamberliği tebliğ olduktan sonra namazı 1,5 yıl boyunca Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya doğru kıldırmıştır. Hz. Muhammed'in Mirac'a yükselmesi de Kudüs'te olmuştur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat