Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Küçük Prens nasıl bir çocuk kitabıdır?

2,211
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Küçük Prens nasıl bir çocuk kitabıdır?

Küçük Prens, çocukların rahatlıkla okuyabileceği çocuk romanı olarak gözükse de alt metninde sevgi, emek ve hayat hakkında derin düşünceler içerir.


Küçük Prens romanında bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. Büyüklere mantıklı ve önemli gelen işlerin aslında ne kadar boş olduğu yansıtılır.

Uçağının arızalanması üzerine Sahra Çölü'ne inmek zorunda olan pilot, orada Küçük Prens'le karşılaşır. Sohbetleri sırasında Küçük Prens pilota yaşadığı gezegenini, dünyada tanıştığı hayvanları, insanları ve bitkileri anlatır.

Kitapta insanların ön yargılarını göstermesi açısından Küçük Prens'in gezegenini keşfeden Türk astronomun anlattığı bir bölüm bulunur. Türk astronom Küçük Prens'in yaşadığı gezegeni bulur ve bunu uluslararası bir kongrede bilim ve kamuoyuna duyurur. Ancak giydiği şalvar ve kafasına taktığı fesle bu durumu duyurduğu için kimse onu ciddiye almaz. Astronom, Avrupalı kişiler gibi giyinerek sunum yaptığı zaman herkes onu dinlemeye başlar ve onu ciddiye alır. Kitaptaki resimler yazar tarafından sulu boyayla yapılmış ve renklendirilmiştir. 

1943 yılından bu zamana kadar kitapta hem küçükleri hem de büyükleri etkileyen sözler yer alır. Küçük Prens romanı tüm dünyada 239 farklı dilde yayımlanmış ve 140 milyondan fazla satılmıştır. Küçük Prens'le ilgili opera, tiyatro, buz gösterisi, film ve çizgi roman yapılmıştır. Aynı zamanda Fransa'da Küçük Prens'in resmi 50 franklık banknotlara basılmıştır.

Kitabın yazarı Saint-Exupéry kitabı yazdıktan altı yıl sonra Küçük Prens adındaki keşif uçağıyla Akdeniz üzerinde keşif gezisi yaparken kaybolmuş ve kendisinden bir daha haber alınmamıştır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat