Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Küçük Kara Balık nasıl bir çocuk kitabıdır?

2,255
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Küçük Kara Balık nasıl bir çocuk kitabıdır?

Küçük Kara Balık dünya çocuk edebiyatının en önemli parçalarından biridir. Kitabın yazarı Samed Behrengi İranlı Azeri bir yazardır ve aynı zamanda bir öğrentmendir. Behrengi'nin Küçük Kara Balık da dahil kitapları sadece çocuk öyküleri olarak nitelenemez. Kitaplarının alt metinlerinde eşitlik, kardeşlik, adalet ve baskıya karşı baş kaldırma, direnme gibi asil çağrılar da vardır.

Kitapta bir derede yaşayan küçük bir balığın hikayesi anlatılır. Küçük Kara Balık ailesi ile birlikte sığ sularda yaptığı gezilerden sıkılmıştır. O artık denizi ve derenin sonunu merak ediyordur, ancak annesi onu durduruyordur. Ancak Küçük Balık içindeki merak duygusuna kapılarak kendini deredeki çağlayandan aşağı bırakır ve macera başlar. Küçkü karabalık akıntı yönünde ilerlerken çeşitli diğer balıklarla ve hayvanlarla tanışır. Balıkların birlik oldukça balıkçıları yendiğini öğrenir ve buna çok sevinir. En sonunda bütün balıkların korkulu rüyası olan karabatak ile karşılaşır. Ancak ondan kaçmak yerine bütün balıklar için karabatak ile savaşır. Mücadelenin sonucunu kitapta bulabilirsiniz.

Küçük Kara Balık insani ve özgürlükçü değerlere sahip olduğu için 12 Eylül darbesi sonrası yasaklanan kitaplar arasına da girmiştir. Küçük Karabalık İran'da hala yasaklı kitaplar arasındadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat