Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kronik böbrek yetmezliği nedir?

2,268
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kronik böbrek yetmezliği nedir?

Kronik böbrek yetmezliği böbreğin işlevlerini görememesidir. Böbrek işlevleri, vücudun atıklarını atmaktır. Vücudunda fazla veya eksik suyunu ayarlamaktır. Vücudun kemiğe yarayacak kalsiyum-fosfor gibi kan tuzlarını ayarlar. Tansiyonu, kalbin işlevlerini görebilmesi için gereken sodyum, potasyum gibi tuzların ayarlanmasını sağlar. Böbrek aynı zamanda bizim asitlenmemizi önler. Yani vücutta asit birikimini akciğer ile beraber ayarlayarak vücut hücrelerimizin doğru bir ortamda çalışmasını sağlar. 


Kronik böbrek yetersizliği böbreğin bu işlevleri yerine getirememesi anlamına gelir. Kansızlık böbrek yetmezliği belirtilerinden biridir. Erythropoietin adı verilen hormon, böbrekten salgılanıp kemik iliğini tembihleyerek kan yapımını sağlar. Böbrek yetersizliği aynı zamanda kansızlığa neden olur. Çoğu insan böbrek yetersizliği olduğunu bilmez, kendini halsiz, güçsüz hisseder. Aslında kimse böbrek yetersizliği şikayeti ile değil; kansızlık, halsizlik, mide bulantısı, tansiyon yüksekliği, sık idrara çıkma ya da az idrar gelmesi gibi şikayetlerle gelir, yapılan tahliller sonucu böbrek yetersizliği sonucuna varılır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat