Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kronik böbrek yetmezliği evreleri nelerdir?

11,218
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kronik böbrek yetmezliği evreleri nelerdir?

Böbreğin fonksiyonlarının durumunu ölçmek için kandaki kreatinin ve ürik asit miktarı ölçülür. Test sonucunda idrarda kan varsa, idrardaki protein miktarı artmışsa daha ileri ölçümler yapılır.

Böbrek yetmezliğinin birinci evresinde böbrek tüm işlevlerini yüzde yüze yakın yerine getirebilir. Vücuttaki tüm atık maddeleri atmaya devam edebilir. Ancak kreatinin ve ürik asit dahi atılabilir olsa bile kronik böbrek yetersizliği 1. evre teşhisi konulabilir. Çünkü idrar tahliline bakmış oluyoruz. İdrar tahlilinde kan varsa, protein miktarında artış varsa, böbrek protein kaçırıyorsa biz bunu ölçüyoruz. Bu, arzu edilenden fazla ise evre 1 böbrek yetersizliği teşhisi koyuyoruz.

Böbrek yetmezliğinin ikinci evresinde artık atık madde konusunda da sorunlar başlıyor. Böbrek işlevlerinin bozuk olduğunu anlamak için 24 saat süresince idrar toplanması gerekir. Hiçbir şekilde hastada belirti olmayabiliyor. Ancak idrar tahlilinin sonuçlarına göre evre 2 teşhisi konulabiliyor. 

Evre 3'te de benzer durumlar söz konusu oluyor. 

Kandaki kreatinin yükselmesi, kalsiyum-fosfor metabolizmasında, kemik metabolizmasında bozukluklar 4. evre böbrek yetmezliği belirtisidir. Eritropoetin dediğimiz böbrekten atılan bir hormonda sorunlar oluşur.

Kronik böbrek yetmezliğinin 4. evresinde kansızlık, gece idrara çıkma, ciltte kaşıntı, halsizlik, mide bulantısı gibi belirtiler görülür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat