Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kredi masrafları nasıl geri alınır?

784
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kredi masrafları nasıl geri alınır?

Müşteriler bankalardan kredi kullanırken bankalarca talep edilen kredi tahsis ücretidosya masrafı ya da benzer adlarla alınan ücretleri belli şartlarda geri alabilir. 


2200 TL'ye kadar olan masrafların iadesi için tüketicinin yaşadığı ilçenin tüketici hakem heyetine başvurması gerekir. 

Eğer müşterinin ödediği kredi masrafı 2200-3300 TL arasındaysa üzerindeyse başvuru il hakem heyetine, 3300 TL üzeri masrafların iadesi için tüketici mahkemesine başvurulur.

Örneğin 10.000 TL kredi kullanan bir banka müşterisi, bunun için 1000 TL kredi tahsis ücreti ödediyse bunun geri ödenmesi için yazılı ve resmi olarak bankaya başvurabilir. Banka talebi reddederse ki genellikle bankanın davranışı bu yönde olur, bu kez tüketici hakem heyetine başvurarak ödediği ücretin kendisine iade edilmesi için karar almasını ve bunu bankaya bildirerek ücretin tarafına ödenmesini isteyebilir. 

Tüketici hakem heyetleri yetkileri kapsamındaki kredi ücretleri için inceleme başlatır. Tüketici haklı bulunursa paranın iadesi için karar alır ve bunu bankaya ve müşterisine bildirir. Bundan sonra banka karar kendisine ulaştıktan sonraki 15 gün içinde ücreti iade eder. Aksi durumlarda tüketici icra takibi başlatabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat