Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Krav maga teknikleri ile bıçaklı saldırılara karşı savunma nasıl yapılır?

11,469
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Krav maga teknikleri ile bıçaklı saldırılara karşı savunma nasıl yapılır?

Bıçaklı saldırılar krav maga teknikleri kullanılarak etkisiz hale getirebilir. Hatta krav maga bıçaklı saldırılara karşı en etkili savunma tekniği bile denilebilir.

Bıçaklı saldırılara karşı ilk ilke mümkünse müdahale etmemektir. Eğer bıçaklı saldırıya karşı mücadele kaçınılmazsa bu durumda krav maga teknikleri kullanılabilir. Bıçaklı saldırıya karşı savunma yaparken en dikkat edilmesi gereken nokta kolun hassas bölgeleri olan iç yüzeylerini saldırgana göstermemektir. Bıçaklı kişiye karşı savunma yaparken mümkün olduğunca ellerin ve kolun dış kısımları kullanılmalıdır.

Örneğin bıçaklı atak doğrudan ön cepheden geldiğinde hemen eller saldırganın koluna karşı çapraz duracak şekilde pozisyon almak gerekir. Saldırganın kolu, çapraz duran kolların arasına alınarak bloke edilir. Bu sırada ellerden biri ile saldırganın kolu tutulmalıdır. Sonrasında da hızlıca saldırganın kolu kıvrılarak bıçağı düşürmesi ve etkisiz hale gelmesi sağlanır.

Eğer saldırgan kişiyi arkasından boğazına bıçak dayayarak alıkoyduysa bu durumda uygulanacak teknik şudur: Öncelikle saldırganın bıçağı tutan eli iki elle sıkıca tutulur. Baş mümkün olduğunca öne eğilerek boyun kapatılır. Sonra, tutulan kol  ani bir hareketle bükülür ve saldırganın omuz eklemine bir darbe vurularak savunma yapan kişi saldırganı yere indirir.

Bu krav maga teknikleri ile bıçaklı saldırganlardan kurtulmak mümkündür ancak müdahale etmeden önce durum çok iyi değerlendirmelidir. Kaçış imkanı varsa mutlaka kaçılmalı, kaçacak fırsat yoksa savunma yapılmalıdır. Unutmayın çok iyi krav maga biliyor olsanız bile bıçaklı saldırganlar karşısında yaralanma veya kesilme riskiniz çok yüksektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat