Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Koşuya başlamadan önce nelere dikkat etmeli?

5,780
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Koşuya başlamadan önce nelere dikkat etmeli?

Koşu sporu vücuttaki tüm kasların kullanıldığı önemli ve güçlü bir spordur. Kişilerin koşuya başlamadan önce dikkat etmesi ve öğrenmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Kişilerde kilolarına göre koşu mesafelerinin ayarlanması, ayakkabıların ayak yapısına göre ayarlanması, kişiye özel tabanlıkların kullanılması, koşu öncesi ve sonrası egzersizlerin öğrenilmesi son derece önemlidir. 

Koşuda kilo sorunu son derece önemlidir.  Kilolu kişilerin koşuya başlamadan önce diz ve bel sorunlarına dikkat etmesi ve bu durumu tetikleyecek hareketlerden kaçınması gerekir. Kişilerin kilolarıyla orantılı kilometrede koşabilecekleri ve koşuya çıkmadan önce kilolarından zarar görmemek için hangi egzersizleri yapmaları gerektiği ile ilgili bir ortopedi uzmanına başvurmaları gerekir. 

Kişinin yaş grubuna göre kardiyolojik muayenesinin yapılması da önemlidir. Kişinin koşuya çıkmadan önce hangi ayakkabılarla koşabileceği ve ayakkabı içi destek kullanıp kulanmayacağı konusunda bir ortopedi uzmanı ile konuşması da son derece önemlidir. 

Ayak yapısına uygun ayakkabı kullanımı ve kişiye özel tabanlık, koşma ile ortaya çıkacak ayak sorunlarının önlenmesinde önemli bir etkendir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat