Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Koşu öncesinde ayak sağlığı ile ilgili nelere dikkat etmeliyiz?

3,968
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Koşu öncesinde ayak sağlığı ile ilgili nelere dikkat etmeliyiz?

Koşuya başlamadan önce ayak yapınızla ilgili muhakkak bir ayak merkezi ya da ortopedi uzmanına giderek ilgili detayları öğrenmeniz gerekir. Kişilerin ayak yapısına baktığımız zaman üst tabanlık ve yüksek kavis gibi sorunların koşu esnasında çeşitli sorunları tetikledikleri bilinir.

Düz tabanlı olan kişilerde koşu ile olan topuk ağrısı, aşil tendon, menisküs ve bel ağrısı sorunu görülür. Bu kişilerin ayakkabılarını seçerken mutlaka düz tabanlılar için olan ayakkabıları tercih etmesi gerekir. Gerekirse ayakkabının içinde doktor tavsiyesi ile özel tabanlık kullanmaları da gerekebilir. 

Yüksek kavisi olan kişilerde düz tabanlığın tam tersine dışa basma sorunu olduğu bilinir. Dışa basma nedeniyle kişilerde ayakta burkulma, dizin dış yanında oluşan ağrılar ve bel ağrıları görülebilir. Bu kişilerin kendileri için özel tasarlanmış koşu ayakkabısı almaları ve ortopedi uzmanı gözetiminde ayakkabıyı kişiye özel tabanlıkla kullanmaları gerekir. 

Tüm markalarda düz tabanlık ve yüksek kavis için özel koşu ayakkabılarının yapıldığı bilinmelidir. Kişinin şikayetleri ayakkabı tercihini doğru yapmasına rağmen devam ediyorsa özel tabanlık kullanmak şarttır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat