Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kordon kanının saklanması ne işe yarar?

33,113
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kordon kanının saklanması ne işe yarar?

Bebek, anne karnındaki yaşamında göbek kordonu aracılığı ile anne kanından beslenir. Bu beslenme direkt olarak anne damarlarına bağlanarak değil, plasenta (bebeğin-eşi) aracılığı ile olur. 

Plasenta, bebek ile anne arasındaki besin ve oksijen alışverişini sağlayan bir yapıdır. Doğumdan hemen sonra, görevini tamamlayarak bebekle beraber rahim dışına atılır. Yani doğumdan sonra ne anne ne de bebek için artık gerekmeyen bir dokudur ve genel olarak çöpe atılır. 

Kordon kanı, bebeğin doğumundan sonra plasenta ve göbek kordonu içindeki kandır. Bu kan kök hücre açısından son derece zengindir. Kordon kanındaki kök hücreler yeni doğmuş bir bebeğin kök hücreleridir. Yetişkin kök hücreleri ile kıyaslandığında çoğalma ve farklılaşma yetenekleri çok yüksektir ve çok kıymetli bir kaynak oluşturmaktadır.

Günümüzde kordon kanı saklanması yöntemiyle elde edilen kök hücrelerden, lösemi, talasemi, kemik iliği kanseri gibi kan hastalıkları başta olmak üzere şimdilik 80?den fazla hastalığın tedavisinde faydalanılmaktadır. Dünya çapındaki yoğun araştırmalar yöntemin kullanım alanlarını hızla geliştirmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat