Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kordon kanı ve kordon dokusu kök hücreleri ile tedavide yeni gelişmeler nelerdir?

17,982
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kordon kanı ve kordon dokusu kök hücreleri ile tedavide yeni gelişmeler nelerdir?

Dünyada 2004 yılında kök hücre kullanım kaynağı olarak %5 seviyelerinde olan kordon kanı 2014 yılı verilerine göre %15 seviyelerini bulmuş durumdadır ve bu önemli bir gelişimdir. Erişilebilirliğinin yüksek olması, HLA uyumluluk şansı, tedavi protokolündeki uyumlu profili ve ülkemizde maliyetinin uygun olması dolayısıyla kordon kanı kök hücreleri anlamlı bir kaynak oluşturmaktadır. 

Günümüzde kordon kanının kanıtlanan birçok hastalıkta kullanımı dışında yapılan deneysel çalışmalar ile kullanım sahası gün geçtikçe artmaktadır. Ayrıca hematopoetik kök hücrelerin hücre kültürlerinde çoğaltılarak kullanılması ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Gelecekte bu kök hücrelerin çoğaltılma şansını yakalayabilmesi kaynak verimliliğini artıracak gibi gözükmektedir.

Ayrıca kordon dokusu kaynaklı mezenkimal kök hücrelerin tedavide kullanılması, tedavi başarısını olumlu yönde etkilemektedir. Mezenkimal kök hücrelerin hem yapısal hastalıklarda alternatif alanlarda kullanımı, hem de kan hastalıklarındaki tamamlayıcı rolü sebebiyle verimli bir alanı oluşturduğunu söyleyebiliriz. Şu anda özellikle Uzak Doğu'da yapılan yapay organ ve doku üretim çalışmalarında kök hücre kullanım alanlarının çerçevesini çok genişletmektedir. Yani bu alandan gelecekte beklentiler büyüktür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat