Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kordon kanı ne işe yarar?

1,103
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kordon kanı ne işe yarar?

Yumurta ve sperm birleşip zigot oluştuktan sonraki dönemde, embriyo oluşmaya başladığı zaman, dış hücre kitlesi dediğimiz kısımdan geçici bir organ olan plasenta gelişir. 


Plasenta temel olarak anne ile bebek arasındaki kan dolaşımını düzenler, bebeğin beslenme ve gaz alışverişini sağlar. Plasentanın anne rahminden bebeğe doğru uzanan kısmına kordon adı verilir. Kordon 1-2 cm çapında, 10-50 cm uzunluğunda, içinde jele benzeyen bir madde olan, iki atardamarı ve bir veni olan bir yapıdır. 

Bu damarlar içindeki kana ise kordon kanı denir. Bu kanda iki farklı tipte kök hücreler bulunur. Kök hücreler yapı ve özelliklerine göre farklı tip hücre ve doku haline dönüşebilir. 

Bunlar kan yapıcı ve mezenkimal kök hücrelerdir. Kan yapıcı kök hücreler, tüm kan hücrelerini oluşturma yeteneğine sahipken mezenkimal kök hücreler yağ, kıkırdak, kalp, kemik ve sinir hücrelerine dönüşebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat