Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kordon kanı nasıl saklanmalı?

380
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kordon kanı nasıl saklanmalı?

Uygun koşullarda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından özel kit içine alınan kan en geç 48 saat içinde kordon kanı bankasına uygun koşullarda ulaştırılmalıdır. Temel amaç kordon kanı içindeki kök hücreleri saf ve konsantre biçimde yapı ve fonksiyonunu koruyarak saklamaktır. 


Saklama koşulları steril koşullarda, özel laboratuvarlarda yapılmalıdır. Kordon kanını saklatmak isteyen aileler gebeliğin son iki ayından itibaren süreçle ilgili gerekli bilgileri almalıdır. Bu aşamada Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kurallar çerçevesinde yapılacak işlemler 3 basamakta gerçekleştirilir. 

Kordon kanının toplanıp saklanabilmesi için gebelik takibini yapan sorumlu hekimin onayının alınması gerekir. Saklama işlemi -196 santigrat derecede dondurularak gerçekleştirilir. Buradaki amaç hücrelerin metabolizmasını durdurmak ve yaşlanmasını önlemektir. Sıvı azot içinde dondurularak saklanan kanlar ilk andaki özelliklerini kaybetmeden güvenle saklanabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat