Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kordon kanı kök hücreleri tedavide verimli bir kaynak mıdır?

28,113
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kordon kanı kök hücreleri tedavide verimli bir kaynak mıdır?

Kordon kanı alınan bebeğin hem kendisi, hem de başta kardeşleri olmak üzere birinci derece akrabalarında kullanılabildiği için aile adına verimli bir kaynak olarak düşünülmektedir. Tedavi sırasında çoğalma ve değişebilme kapasiteleri yüksek olduğundan, gayet uyumlu bir yapıdadır. 

Kordon kanı kök hücreleri ortalama 40 - 50 kg ağırlığında olan bir hastalara rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu da özellikle pediatrik hastalarda önemli bir kök hücre kaynağını oluşturmaktadır. Ancak erişkinler için tedavide daha fazla kök hücre ihtiyacı olduğunda çeşitli çoğaltım metotları uygulanabilmektedir. Erişkinlere iki ünite kordon kanı verilerek kök hücre nakli yapılabilir.

Kordon kanı nakillerinde engrafman, yani nakledilen hücrelerin yeni hücreler oluşturmaya başlama süreci her ne kadar yavaş da ilerlese nakil sonrası uyumsuzluğa bağlı doku reddi, yani GVH hastalığı diğer kaynaklara nazaran çok daha az gelişmektedir. Bu kapsamda düşünülürse erken dönemde nakil hastası iyi korunur ve mezenkimal kök hücre veya prostaglandin E2 ile birlikte kullanım gibi engrafman artırıcı tedbirler artırılırsa kordon kanı kök hücreleri tedavide çok iyi bir kaynaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat