Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kordon dokusu kök hücreleri tedavide hangi amaçla kullanılır?

27,238
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kordon dokusu kök hücreleri tedavide hangi amaçla kullanılır?

Kordon dokusundan üretilen mezenkimal (yapısal) kök hücreler son zamanlarda üzerinde sıklıkla çalışma yapılan ve gelecek vaat eden bir alanı oluşturmaktadır. Kordon dokusu kök hücreleri ile yapılacak nakilde alıcı ve verici arasındaki doku uyumu gerekliliği, kemik iliği ve periferik kan kök hücre nakillerine göre daha avantajlıdır. 4/6 HLA uygunluğunda bile nakil yapılabilir. Bundan dolayı kordon dokusu kök hücreleri tüm aile için daha verimli bir kullanıma sahiptir.

Kordon dokusu kök hücreleri kordon kanından farklı olarak, tip 1 diyabet, kalp ve damar hastalıkları, felç, Alzheimer, Parkinson, kemik ve kıkırdak hasarı, yara ve yanık tedavileri ve doğuştan gelen görme ve işitme kayıpları gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilme olanağı sağlamaktadır. Yine bilimsel çalışmalar göstermektedir ki, kan hastalığı sebebiyle kişiye kök hücre nakli yapılacağı zaman hem kordon kanındaki hem de kordon dokusundaki kök hücrenin birlikte verilmesi, yeni ve sağlıklı kan hücresi oluşturma sürecini hızlandırıp, naklin başarısını artırmaktadır. Ayrıca kordon kanı kök hücrelerinin erişkinlerde kullanımı için miktarının artırılması gerektiğinde mezenkimal kök hücrelerle birlikte verilmesi son yıllarda kullanımı denenmiş bir seçenektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat