Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Köpek alırken nelere dikkat edelim?

7,808
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Köpek alırken nelere dikkat edelim?

Köpek bakmak dışarıdan göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Köpek ihtiyaçları olan ve bunları çoğu zaman kendi kendine halledemeyen bir canlıdır. Yani bir kediye göre sahibine çok daha bağımlıdır.

Şartlarınızı sorgulayın
Köpek almadan önce, köpeğin bakımını üstlenecek sabır, sorumluluk, zaman, para ve yaşam alanına sahip olup olmadığınızı iyi sorgulamalısınız. Bunlardan herhangi birine sahip olmadığınızı düşünüyorsanız köpek almaktan en başta vazgeçebilirsiniz.

Doğru ırkı seçin
Bunlar tamamsa sıra kendinize uygun ırkı belirlemeye geldi. Her tür bakım olanağına sahip değilseniz alacağınız ırkı salt göz zevkinize göre seçmemelisiniz. Karakterinizle ırkın karakterinin yakın olmasına özen gösterin. Yani sakin, ağırkanlı bir insansanız sakin ve ağırkanlı bir ırk seçmelisiniz. İşten dönüp sadece biraz dinlenmek isterken yanınızdaki canlının evin içinde havlayıp, koşuşturmasına uzun süre tahammül edemeyebilirsiniz.

Irk seçimi önemli
Eviniz küçükse küçük bir köpek almalısınız. 75 metrekarelik bir dairede bir Kangal köpeği bakmak hem sizin, hem de köpek için sıkıntı verici olur. Eviniz küçükse enerjik bir ırk seçmemenizde de fayda var. Enerjik köpeklerin sakinleşmesi için enerjilerini bir şekilde atmaları gerekir. Özellikle Border Collie, Kangal vs. görev köpekleri mutlaka yeteri kadar gezidirilmeli ya da oyunlarla enerjilerini boşaltmaları sağlanmalıdır. Bunu yapacak vaktiniz yoksa bu ırkları tercih etmemelisiniz.

Ayrıntılar için videoyu izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat