Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Köpek alırken nasıl bir ırk tercih edelim?

11,184
kez izlendi
Puan: 2.50 / 5
Detaylı Açıklama

Köpek alırken nasıl bir ırk tercih edelim?

Köpek alırken kendi karakterinize ve yaşadığınız şartlara uygun bir ırk tercih etmelisiniz. Bir köpek sahiplenmeden önce hangi ırkın hangi özelliklere sahip olduğunu çok iyi bilmelisiniz.

Köpek ırkları ve özellikleri
Köpek ırklarının karakteristik özellikleri vardır. Örneğin bazı köpek ırkları çok hareketli, bölgeci ya da korumacı olabilir. Bazı köpek ırkları sık havlar, bazı ırklar ise neredeyse hiç havlamaz. Bazı köpekler küçük çocuklarla rahatça anlaşabilir. Örneğin golden retriever ırkı köpekler toleransı yüksek canlılardır. Çok zor sinirlenir ya da hırçınlaşırlar. Küçük ırk köpekler ise çocukların davranışlarına daha az toleranslı olabilir.

Temizlik ve hijyen
Sahip olmak istediğiniz köpek ırkının fiziksel özelliklerini de bilmeli ve size ve evinize uygun olup olmadığına karar vermelisiniz. Mesela bazı ırk köpekler yüz yapıları dolayısıyla uyurken aşırı derecede horlayabilir ve salya akıtabilir. Eğer hoşlanmıyorsanız bunları yapan bir ırkı sahiplenmeniz çok yanlış olacaktır. Mesela çok titizseniz ve temizlik için yeterli zamanınız ve bunu başkasına yaptıracak maddi gücünüz yoksa çok uzun ve sık tüylü ırkları tercih etmemelisiniz.

Apartman dairesi ya da  bahçe
Köpek ırkı seçiminde
önemli bir faktör de yaşadığınız evdir. Eğer küçük bir dairede yaşıyorsanız, büyük ırk bir köpek almak sizi ve köpeği sıkıntıya sokabilir. Köpeğin enerjisini atmasını sağlayacak kadar zamanınız yoksa enerjik bir ırk tercih etmemelisiniz.

Alacağınız ırka bunlara göre karar verirseniz köpeğinizle sorunsuz bir ilişkiniz olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat